logo_wall_300-01

WALLISERSKÁ ČERNONOSÁ OVCE

...nejmilejší ovce jakou v životě potkáte

Náš příběh

Na začátku stál nápad, jak pro naší dceru vytvořit co nejideálnější prostředí pro její ranné dětství. Nevyužívaný pozemek na okraji města se zdál být ideálním pro založení lesní mateřské školky, u které nesměla chybět malá farmička. Tak vznikla v roce 2011, ve spolupráci s z.ú. Jeden strom, lesní mateřská školka Na dvorečku.

Začínali jsme s pár zakrslými kozami, kříženci ovcí ze stáda od hradu Točník, zakrslými králíčky a slepicemi… postupně se nám však stádo rozrůstalo a obměňovalo… vyzkoušeli jsme si, jaké to je chovat větší stádo v „divokých“ podmínkách návětrného kopce, když jsme spásali rekultivovanou skládku místní obce a postupně přecházeli od kříženců masných plemen k čistokrevnému chovu. Volba – díky vlastnostem a vzhledu – padla na plemeno zwartbles, se kterým jsem později vstoupila do kontroly užitkovosti a díky lidem z Klubu zwartbles a mnoha ovčáckým přátelům získala spoustu cenných chovatelských informací a podporu v dalším rozvoji.

Pak mi však přes cestu osudu přeběhl obrázek walliserské černonosé ovce a vše bylo zpečetěno!

Měla jsem pocit, že koukám na nejkrásnější ovci na světě a věděla jsem, že jí musím mít ve své ohradě! Začala jsem se tedy pídit, kde by se daly wallinky sehnat. V té době byla v Čechách jen jediná známá chovatelka, paní Bečková, od které jsem měla to štěstí, že jsem sehnala dvě nádherné odrostlé jehnice. A tím začala naše nová chovatelská éra. Díky přechodu na walliserské ovce to začal být úplně jiný hukot! 🙂

Ale já mám ráda výzvy… a tak jsem se do toho pustila!

Obepsala rakouské a německé chovatele s dotazy ohledně plemene. Překvapivě mi přišlo vcelku hodně odpovědí. Sháněla jsem informace, co se nedaly vyčíst na internetu. Z praxe, z chovu. Jak zvládne vysokohorská ovce nížinné prostředí? Jak jsou náchylné? Kde sehnat plemenné kusy? Spousta věcí, co mě napadaly… a protože byly odpovědi veskrze podporující a motivující, věděla jsem, že to zvládneme!

Prvního plemeníka bylo tedy náročné sehnat, ale i to se podařilo a postupem času jsem si z těch dvou krásek vyšlechtila několik nádherných jehnic, které dál používám do chovu.

V současné době se tak pohybujeme kolem počtu deseti walliserských ovcí ve stádě.